Život se štěňaty první měsíc.

25.11.2011 22:34

Štěňátka jsem naposledy odchoval někdy ve svých 22 letech se svojí boxerkou a od té doby hodně vody uběhlo. Takže jsem se snažil a snažím hledat rady a doporučení na netu a u přátel jejichž skušenosti, především s bosíky jsou aktuálnějšího data. Kamarádka Veronika mi doporučila výborný orientační kalendář vývoje štěňat ze stránek slovenského RR klubu. https://www.rr.sk/modules.php?name=Breeders_diary vřele doporučuji pro základní orientaci, i když se mi jeví vývoj bosíků, alespoň našich, rychlejší především co se týká přijímání potravy. K přikrmování jsme přistoupili po dosažení třetího týdne,  používáme K9 pro štěňata a těhotné feny. Granulky jsme šťěňatům nejdčíve rozmočili jen ve vodě a po třech dnech už jsme přešli na zalévání masovým vývarem nebo i s mlékem naředěným vodou asi 1 : 1. Sledovali jsme jestli po mléku nebudou mít průjem, ale v pohodě. Jaejich maximální pamlsek byl, když si panička namočila špičku prstu do zakysané smetany a nechala ji štěňěti olízat. V tu ránu ji začala smečka milovat. K dnešnímu datu už jim přidáváme vařené maso nakrájené na drobné kousíčky nebo natrhané na vlákna.  S pícímu štěňátku jen stačí ovonět před nosíkem kousky masíčka a v tu ránu je spánek zapomenut. Pevná strava jde štěňatům k duhu a přesto, že už teď mají daleko více pohybové aktivity, tak za poslední týden přibrali všichni kolem 1,2 kg. Buggy samozřejmě stále ještě kojí ale už se na ni nevrhají se zarputilostí japonských samurajů. Buggy v současnosti nejdřív dostane nažrat a pak dá štěňatům. Osvědčilo se nám počkat až si lehne a pak přinést 3-4 štěňata, aby kojení proběhlo ve větším klidu pro obě strany.

Co se týká teploty pro štěńata do dnešního dne byli umístěni v kuchyni za naší běžné domácí teploty, která se pohybuje v průměru kolem 20 stupňů. Na doporučení, jsem štěńata sledoval jestli nedělají hromadu a nemají potřebu se zahřívat navzájem. Protože se venku ochladilo a teploty začaly klesat přes noc na 18 stupňů, tak jsem jim přitápěl infrazářičem těžko říct s jakou účinností, ale nestěžovala si. Po třech týdnech už žádné přitápění a jsou jen v teplotě pokojové. Posledních několik dní jim začalo být teplo, takže jsme v kuchyni a navazujících prostorách přestali přitápět a klepeme, narozdíl od štěňat, kosu. Ale i to se jeví být nedostatečným . Ve středu tj. těsně před dosažením čtyřech týdnů mi zdrhli z porodní bedny a našly si místo v koupelně a různé další chladné kouty. Takže o víkendu plánujeme jejich přestěhování na verandu, kde je kolem 15 stupňů a připravujeme jim nevytápěnou ale tepelňě izolovanou místnost, kde budou mít zateplenou boudu a asi jim zpočátku budu přes noc přitápět. A postupně by měly přejít na režim, který máme s Buggy - přes noc již osamotě a přes den v domě v době naší přítomnosti. Aby si s námi pohrála a socializovala se. Štěňatům denní kontakt s námi prospívá jsou nebojácná na jakékoliv ruchy v domácnosti jako vysavač nebo ždímající pračka jsou pro ně pouze zajímavé zdroje hluku.

Jinak samozřejmě co štěně to neokonale utěsněný rezervoár kapaliny. Takže po probuzení začíná náš sprint s utíráním všech loužiček, které se objevují na nejrůznějších místech. Dříve než se, jak se zdá zatím trvale, vystěhovaly s bedny už začaly vykonávat potřebu mimo ni a dokonce co nejdál od ní. vynášet je ven aby se tam vyčůraly což by bylo optimální není v silách jednoho člověka a navíc je venku příliš velká zima na kterou si budou muset teprve zvykat.

Většina štěňátek už oceňuje lidskou náruč samozřejmě zvlášť, když to ještě občas znamená i něco dobrého do pusinky. Štěňátka jsou zvyklá na časté návštěvy a už si zvykla i na naše kocoury, což není přátelství nijak vřelé zvláště ze strany těch dvou, ale respektují se.

Jinak je to samozřejmě krásné vidět štěňátka jak prospívají jsou čím dále obratnější a očka už jim začíná projasňovat inteligence. Obávám se však, že inteligence poněkud pohasíná v našich očích, protože jsme věčně nevyspaní když se v noci zbudí a dožadují se nášupu. Dcerka i Ivana mi se štěňaty hodně pomáhají díky jim. Většina štěňat z vrhu je již zadaná a zdá se že jsme měli štěstí na jejich budoucí chovatele. Momentálně nám už zůstávají volní už jen dva kluci Assur a Arakain.