SOCIALIZACE PSA

01.07.2011 11:15

 

Vždycky mě mrzí, když potkávám psy, kterým není nikdy dopřáno pohrát si s jinými představiteli svého plemene. Přiznejme si, že člověk se musí sakra snažit, aby byl pro svého pejska aspoň srovnatelně atraktivní.

 Nepochybně existuje řada skutečně agresivních psů a u psů, kteří byli šlechtěni pro psí zápasy, je tento výskyt asi větší, ikdyž znám i přátelské pitbuly. Často si však majitelé jen myslí, že je jejich pes agresivní, když jej mají na vodítku a on zběsile štěká a vyráží po kolemjdoucích psech. Většinou je to spíš kromě nevychovanosti psa, kterému pán takové jednání trpí, projevem nervozity často umocněné nervozitou jeho dvounohého průvodce, který je ve stresu, pokaždé když potká jiného psa. Často takového psa, ale stačí jen pustit z vodítka se srovnatelně velkým psem(nejlépe oba s košíkem) a jak je pár metrů od páníčka, tak je po "hrdinovi" a jak si na sebe zvyknou po agresivitě. Je potřeba se rovněž jejich chování naučit číst a rozlišit, kdy je to, že po sobě vrčí skáčou a nahánějí se hrou a kdy se tato hra, třeba jednostranně příliš přitvrzuje a je potřeba zasáhnout.

S Buggy se mi daří, že je od mala zvyklá na psí společnost. Jako asi sedmi měsíční měla jedinou negativní zkušenosti, kdy  zničeho nic přiběhl pes asi malamut  a prostě ji napadl. Buggy v první chvíli nevěděla, která bije a okamžik dostávala na frak,  ale než stačilo dojít k fyzickému kontaktu z mojí strany, tak vzal agresor moudře do zaječích. Pochvilce doběhla i jeho panička, která sním tuhle trasu pravidelně běhala a omlouvala se. Pes  nás zřejmě považoval za narušitele svého teritoria a pokusil se nás vyhnat. Na Buggy naštěstí tenhle zážitek neměl žádný negativní dopad, možná naopak získala dojem, že když bude v úzkých tak se páneček  postará, aby v nich nezůstala. Většinou je to o tom, dopřát štěněti kontrolovaný kontakt s jinými psy od mala. Sbírat pozitivní zážitky s psíky a lidmi a ten kdo má možnost i s dalším zvířectvem. Pokud pes nevstoupí na teritorium druhého, které považuje za svou povinnost hlídat nebo dva psi a hárající fena nemělo by u socializovaných psů dojít k vážnějšímu střetu.