Dominance - Povídání

01.05.2011 23:59

 

Buggy je silná a dominantní fena, našim zvířecím členům smečky dává na jevo, že ona je tu paní a vládkyní určující pravidla. Rovněž ve společnosti jiných psů, když je necháme běhat na volno, tak často vidím, že přejímá vedení a tam kam jde ona ji následují i ostatní. Už od malička, jak je vidět na některých fotografiích si vyhledávala vyvýšená stanoviště třeba hromadu písku, aby i při odpočinku zaujímala nadřazené postavení. Zpočátku jsme jezdili na kole spolu s ní a  Benem, fungovalo to jen do doby, než se mu vyrovnala silou a rychlostí a pak už mu nedovolila, aby běžel před ní a pokud se o to pokusil tak po něm vyjížděla a veškerý tah obstarávala sama. 

 

Tříměsíční Buggy pprosazuje dominanci nad 12 letým Benem.

Vzhledem k tomu, že jsme si těchto projevů dominance vědomi, pracujeme na tom, aby znala s vé postavení v naší smečce a nepochybovala o něm. Pudlík nebo yokširáček hystericky štěkající ze svého gauče po zbytku rodiny může působit komicky, ale u beaucerona, který by si svámi chtěl vyříkat kdo má koho  poslouchat, by už šel humor stranou. Jako cesta se mi osvědčilo kromě učení psa základní poslušnosti a cvičení na cvičáku, dodržování domácích rituálů. Buggy ví kde je v které místností její "místo" zná dobu, kterou tráví s rodinou v domě a kdy má hlídat dům. Nikdy jsem nemusel žádného psa bít, ale to neznamená, že jsem mu nedal najevo fyzickou převahu ve hře nebo jej nepotrestal, když zaloužil. Za vyšší míru trestu považuji vytřepání za kůži za krku nebo vytahání za ucho. Razantnější jsem musel být, jen když jsem našeho dobrmana Astora zvykal na naši novou kočičku - za týden už s ní neměl problém.

 Pokud dostane Buggy něco lepšího než granule, tak si potravu žárlivě třeží a každý zvířecí člen domácnosti ji musí obcházet obloukem. Jako štěně si mi dovolila vyjet po ruce, když měla maso -  zatřepal jsem s ní, dostala po čumáku a od té doby respektuje, že si má nechat od nadřazených lidských členů smečky sahat do žrádla. Neexistuje, že by jen zavrčela.

Je třeba si uvědomit, že ve vlčí nebo psí smečce je oproti lidské společnosti rozdílné chápání pojmu spravedlnost. Alfa samec a samice určují co je správné a rituály smečky, s alfa samcem se obvykle páří pouze alfa samice a pokud se jí nepodaří z nějakého důvodu uhlídat hárající fenu a alfa samec se s ní spojí - její štěňata obvykle zabije. Pokud nebudete respektovat přirozenou hierarchii a budete se snažit ke svým psům přistupovat z vašeho pohledu "spravedlivě" zaděláváte si na problémy. Je nezbytné, aby jste se s výše postaveným psem přivítali při příchodu domů jako s prvním, měl by první dostat potravu, první být při procházce puštěn na volno, atd. Stejně pečlivě si musíte svá privilegia jako výše postavený člen smečky hlídat i vy: sedíte nebo ležíte výše než váš pes, pokud jíte před psem, najíte se nejdříve vy a on dostane až po vás. Pokud se pes proviní, dáváte mu přiměřeným způsobem najevo svou nespokojenost - i to, že psa ignorujejte a nedovolíte mu, aby si vás udobřoval je trestem.

Tak takhle svého pejsánka, že jste mu nadřazeni určitě nepřesvědčíte!

Přesto, že jsme měli zkušenost s vícero psy, chovali jsme je většinou jednotlivě a některé problémy v soužití dvou psů v domácnosti jsme pochopili až časem. Když jsme šli na procházku a pustili na volno nejdříve Bena, tak jej Buggy po té co byla puštěna  napadla. Za což byla samozřejmě několikrát pokárána a potrestána. Tak si to příště vynahradila tím, že Bena až se od nás vzdálil s rozběhem srazila. Nyní, když jsme pochopili, že to chápe jako porušení hierarchických pravidel - je ona pustěna na volno jako první. Obvykle vystřelí tak padesát metrů v před a pak se vrátí. V té chvíli pouštíme Bena a ona jej v pohodě vyzývá ke hře.