Akce Intenzivní výcvikový týden na KK Zetor

20.07.2011 11:11

 

Minulý týden jsme strávili s Buggy na intenzivním nácviku obran na cvičišti KKZetor. Každému můžu tuto akci doporučit: skvělé stravování,  vysoce profesionální práce obou figurantů Radovana Lišky a Jiřího Brabence a mateřská péče paní Liškové vytvářejí podmínky k příjemnému pobytu a rádi se tam jako mnoho jiných budeme vracet. Výcvik byl rozdělen do dvou skupin my s Buggy jsme byli v té první určené pro mladší psy ještě s další beauceronkou s krásným jménem Keira. Převahu zde měli co do počtu dobrmani a po nich rotvajleři. U vínka na terase, kde jsme se pravidelně scházeli, jsem si samozřejmě musel zpočátku vyslechnout poznámky typu a koušou ti beauceroni vůbec? To sou ti psi co maj moc prstů, nemělo by se jim to operovat… atd. Bral jsem to s nadhledem. Dobrmany jsem choval šestnáct let a podobné fundované pochyby jsem slýchal od majitelů NO, když jsem byl na cvičáku s dobrmanem jediný a oni se mu báli dát kousnout. Chudák Astor měl tu smůlu, že to byl opravdu mohutný zástupce svého plemene. Myslím, že v průběhu týdne jsme přesvědčili, že bosíci koušou a Buggy jednu chvíli i do živýho, když figurant zaváhal a ona jej potrestala.

buggymereva.rajce.idnes.cz/TC_Zetor_Buggy_obrany/

 

Na soustředění jsme se nakonec sešli tři bosíci: Buggy nyní dvouletá, o půl roku mladší Keira a asi čtyřletý pes – ten byl ve druhé skupině a projevoval se jako ostřílený obranář, ale jeho majitelka se s námi nedružila, takže jsme se neseznámili. Buggy šla do figuranta s obvyklou chutí -což je velmi, ale potřebuje si vypilovat styl zákusů - má tendenci, jako většina bosíků, zakousnout především špičáky a pak trhat škubáním hlavy a těla, což je sice vyhovující ve Francii na ringu, ale zde se cení zákus na celou tlamu. Projevilo se mi to i při hladkém zadržení, kdy mi v běhu dvakrát z rukávu odletěla. Nicméně vzhledem k tomu, že s tím teprve začínáme a počet hladkých zadržení by se dal spočítat na prstech mých rukou, tak si nevede špatně. Dokonce nás Radovan pochválil, že kouše líp než její máti, která má ZVV1 a je velmi slušná obranářka.

 Keira je lehčí konstituce, protože má nějaký u bosíků poměrně vzácný stravovací problém, potřebuje zatím víc podpory ze strany figuranta, ale při kousání je velmi přesvědčivá a při její nedůvěřivé povaze vůči cizincům není pochyb, že by svou paničku důrazně ochránila. Velmi se mi líbilo jak na procházce Keira „hlásí“ paničce podezřelé osoby a štěkotem je zastrašuje. Buggy je stále díky svému sebevědomí důvěřivá ke psům a lidem, protože ještě neudělala špatnou zkušenost. Dokud budeme chodit na výstavy, kde jí někteří rozhodčí dost nevybíravě lezou do tlamy, tak to nebudu asi měnit, ale časem bych možná tento způsob chování uvítal.

Na soustředění bylo zajímavé sledovat různé bojové styly jednotlivých plemen, především při zadržení figuranta na volno (figurant běží a pes je za ním, po té co je mu dán náskok vyslán, aby jej zadržel zákusem do rukávu). NO, malinois a dobrmani (samozřejmě ti co to umí) skáčou na figuranta už ze vzdálenosti 4-5m a využívají svou razanci a hmotnost,  k jeho stržení. Naproti tomu rotvajleři a beauceroni si k figurantovi doběhnou a vyskočí si na něj z metru maximálně dvou. Říkali mi mí známí, co jezdí s bosíky soutěžit, že za to dostávají od rozhodčích body dolů, ale myslím si, že by se mělo přihlédnout k povaze plemene. Letmému útoku se dá uhnout, ale když pes doběhne k vám, tak už mu jen težko zabráníte v tom, aby kousnul tam, kam si vybere.

Na soustředění se sešlo spousta nádherných zástupců svých plemen. Obdivuji rozvážnou jistotu rotvajlerů, eleganci dobrmanů - vedle kterých bosíci působí jako drsná venkovká šlechta, proti kultivovaným dvořanům.  Na druhé straně, už se mi nestýská po choleričnosti a impulsivnosti dobrmaní nátury, která musí být stále krocena. Vyhovuje mi, že můj bosík si spoustu věcí přebere v hlavě sám většinou ku prospěchu věci a jeho výborná paměť. Za vše jen krátká reminiscence: hned první den se Buggy po příjezdu spřátelila se skupinkou dobrmanů, a když jsme se vraceli z procházky  Buggy protože je zvědavá, zamířila se svými novými přáteli do otevřeného areálu firmy, vedle které jsme procházeli. Zatímco její noví kamarádi dobrmani museli být odvoláváni energickými příkazy, já jsem jen klidně zavolal „Buggy tam ne!“ a nebylo co řešit. Protože mě při procházce sleduje a reaguje často jen na letmé gesto nebo syknutí. Ani po další dny, když jsme areál míjeli, už do něj nezamířila.

Na soustředění jsem udělal spoustu fotek, které najdete na níže uvedených odkazech a spáchal jsem zase jeden fotopříběh „Pohádka O krásné panence a lstivém Radovanovi“, který možná jeho aktéři neocení a bude smazán.

https://kkzetor.rajce.idnes.cz/Training_Camp_KKZetor_8.-15.7.2011_III._cast_Nejmladsi_obranar/

https://kkzetor.rajce.idnes.cz/Radovan_Liska_profil_figuranta/

https://kkzetor.rajce.idnes.cz/Pohadka_O_krasne_panence_a_lstivem_Radovanovi/

https://kkzetor.rajce.idnes.cz/Training_Camp_KKZetor_8.-15.7.2011_II._cast_Dobrmani_dalsi_serie_na_vyzadani_u_fotografa/

https://kkzetor.rajce.idnes.cz/Training_Camp_KKZetor_8.-15.7.2011_I._cast/

další soubory fotek z akce pro její účastníky jsou již pod heslem jsou na

 

https://alex27h.rajce.idnes.cz/